Rejestr ośrodków posiadających wpis do rejestrów wojewody
DOFINANSOWANIE DO UCZESTNICTWA W TURNUSACH REHABILITACYJNYCH
Wniosek o dofinansowanie do uczestnictwa w turnusach rehabilitacyjnych (PDF 799KB)
Oświadczenie (PDF 133KB)
Ocena sytuacja społecznej (PDF 120KB)
Co to są turnusy rehabilitacyjne ?
Turnus oznacza zorganizowaną formę aktywnej rehabilitacji połączonej z elementami wypoczynku, której celem jest ogólna poprawa psychofizycznej sprawności oraz rozwijanie umiejętności społecznych uczestników, między innymi przez nawiązywanie i rozwijanie kontaktów społecznych, realizację i rozwijanie zainteresowań, a także przez udział w innych zajęciach przewidzianych programem turnusu.
Czas trwania turnusów wynosi co najmniej 14 dni. Turnusy organizuje się wyłącznie na terenie kraju, w grupach zorganizowanych liczących nie mniej niż 20 uczestników, w formie stacjonarnej i niestacjonarnej.
Rodzaje turnusów rehabilitacyjnych:
- usprawniająco - rekreacyjny,
- rekreacyjno- sportowy i sportowy,
- szkoleniowy,
- psychoterapeutyczny,
- rozwijający zainteresowania i uzdolnienia,
- nauki niezależnego funkcjonowania z niepełnosprawnością.
Kto może się ubiegać o dofinansowanie do turnusu rehabilitacyjnego?
O dofinansowanie do uczestnictwa w turnusie rehabilitacyjnym może ubiegać się osoba niepełnosprawna, pod warunkiem że:
- posiada ważne orzeczenie
- została skierowana na turnus rehabilitacyjny na wniosek lekarza, pod którego opieką się znajduje,
- w roku, w którym ubiega się o dofinansowanie, nie uzyskała na ten cel dofinansowania ze środków PFRON,
- weźmie udział w turnusie, który odbędzie się w ośrodku wpisanym do rejestru ośrodków, prowadzonego przez wojewodę, albo poza takim ośrodkiem, w przypadku gdy turnus jest organizowany w formie niestacjonarnej,
- wybierze organizatora turnusu, który posiada wpis do rejestru organizatorów turnusów,
- będzie uczestniczyła w zajęciach przewidzianych w programie turnusu, który wybrała,
- nie będzie pełniła funkcji członka kadry na turnusie ani nie będzie opiekunem innego uczestnika tego turnusu,
- złoży oświadczenie, że przeciętny miesięczny dochód, w rozumieniu przepisów o świadczeniach rodzinnych, podzielony przez liczbę osób we wspólnym gospodarstwie domowym, obliczony za kwartał poprzedzający miesiąc złożenia wniosku, nie przekracza kwoty:
- 50% przeciętnego wynagrodzenia na osobę we wspólnym gospodarstwie domowym,
- 65% przeciętnego wynagrodzenia w przypadku osoby samotnej,
- w przypadku turnusu, którego program przewiduje także zabiegi fizjoterapeutyczne, przedstawi podczas pierwszego badania lekarskiego na turnusie zaświadczenie lekarskie o aktualnym stanie zdrowia, w szczególności o chorobie zasadniczej, uczuleniach i przyjmowanych lekach.
O dofinansowanie pobytu na turnusie rehabilitacyjnym opiekuna może ubiegać się osoba niepełnosprawna, pod warunkiem że:
- wniosek lekarza zawiera wyraźne wskazanie wraz z uzasadnieniem konieczności pobytu opiekuna,
- opiekun:
- nie będzie pełnił funkcji członka kadry na tym turnusie,
- nie jest osoba niepełnosprawną wymagającą opieki innej osoby,
- ukończył 18 lat lub,
- ukończył 16 lat i jest wspólnie zamieszkującym członkiem rodziny osoby niepełnosprawnej.
Jaka może być wysokość przyznawanego dofinansowania ?
Wysokość dofinansowania wynosi:
- 30% przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w poprzednim kwartale od pierwszego dnia następnego miesiąca po ogłoszeniu przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w formie komunikatu w Dzienniku Urzędowym „Monitor Polski” – dla osoby niepełnosprawnej ze znacznym stopniem niepełnosprawności, osoby niepełnosprawnej w wieku do 16 roku życia oraz osoby niepełnosprawnej w wieku 16-24 lat uczącej się i niepracującej, bez względu na stopień niepełnosprawności,
- 27% przeciętnego wynagrodzenia ( o którym mowa w pkt.1) – dla osoby niepełnosprawnej z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności,
- 25% przeciętnego wynagrodzenia ( o którym mowa w pkt.1) – dla osoby niepełnosprawnej z lekkim stopniem niepełnosprawności,
- 20% przeciętnego wynagrodzenia ( o którym mowa w pkt.1) – dla opiekuna osoby niepełnosprawnej,
- 20% przeciętnego wynagrodzenia ( o którym mowa w pkt.1) – dla osoby niepełnosprawnej zatrudnionej w zakładzie pracy chronionej, niezależnie od posiadanego stopnia niepełnosprawności .
W przypadku uzasadnionym szczególnie trudną sytuacją życiową osoby niepełnosprawnej dofinansowanie dla tej osoby lub dofinansowanie pobytu jej opiekuna na turnusie rehabilitacyjnym może zostać podwyższone do wysokości 35% przeciętnego wynagrodzenia. Podwyższenie dofinansowania pobytu opiekuna może nastąpić, jeżeli opiekun pozostaje we wspólnym gospodarstwie domowym z osoba niepełnosprawną lub osoba ta ponosi koszty uczestnictwa opiekuna w turnusie.
W przypadku znacznego niedoboru środków PFRON w danym roku w stosunku do istniejących potrzeb w zakresie dofinansowania uczestnictwa osób niepełnosprawnych w turnusach rehabilitacyjnych oraz pobytu ich opiekunów, można obniżyć wysokość tego dofinansowania, nie więcej jednak niż o 20% kwot o których mowa w pkt. od 1 do 5, albo przyjąć zasadę przyznawania dofinansowania tej samej dorosłej osobie niepełnosprawnej raz na dwa lata.
Pierwszeństwo w uzyskaniu dofinansowania mają osoby niepełnosprawne, które posiadają orzeczenia o zaliczeniu do znacznego i umiarkowanego stopnia niepełnosprawności albo równoważne, osoby niepełnosprawne w wieku do 16 lat albo w wieku do 24 lat uczące się i niepracujące bez względu na stopień niepełnosprawności.
Co trzeba zrobić aby uzyskać dofinansowanie?
Osoba niepełnosprawna zainteresowana otrzymaniem dofinansowania do uczestnictwa w turnusie rehabilitacyjnym :
- Pobiera wniosek w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie lub z zakładki wniosek do pobrania.
- Składa wypełniony wniosek wraz z wymaganymi do wniosku załącznikami osobiście lub za pośrednictwem opiekuna albo organizatora turnusów rehabilitacyjnych
w Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie właściwym ze względu dla miejsca zamieszkania ( wymagane załączniki do wniosku są wymienione w druku wniosku bądź stanowią załącznik do wniosku). - Osoba niepełnosprawna bezdomna, składa wniosek o dofinansowanie w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie właściwym dla miejsca pobytu.
- Osoba niepełnosprawna pozostająca pod opieką składa wniosek o dofinansowanie w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie właściwym dla miejsca pobytu.
Jaka jest procedura rozpatrywania wniosków ?
- Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie do którego został złożony wniosek w terminie 10 dni od dnia złożenia wniosku o dofinansowanie informuje wnioskodawcę o występujących we wniosku uchybieniach lub brakach załączników, które powinny zostać usunięte w terminie 30 dni od dnia otrzymania informacji. Nieusunięcie uchybień lub nie dostarczenie brakujących załączników w wyznaczonym w informacji terminie spowoduje pozostawienie wniosku bez rozpatrzenia.
- Wnioski kompletne rozpatrywane są przez PCPR w terminie 30 dni od dnia złożenia kompletnego wniosku, jednak nie wcześniej niż po otrzymaniu informacji z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych o wysokości środków przyznanych powiatowi na dany rok oraz po przyjęciu tych środków przez Radę Powiatu w formie uchwały.
- PCPR w terminie 7 dni od dnia rozpatrzenia wniosku o dofinansowanie powiadamia w formie pisemnej wnioskodawcę o sposobie jego rozpatrzenia.
- Osoba Niepełnosprawna, w terminie 30 dni od otrzymania powiadomienia p przyznaniu dofinansowania, nie później jednak niż 21 dni przez dniem rozpoczęcia turnusu rehabilitacyjnego, przekazuje do PCPR informację p wyborze turnusu, w którym będzie uczestniczyła.
- PCPR po otrzymaniu informacji o wyborze turnusu rehabilitacyjnego w terminie 7 dni sprawdza w rejestrach ośrodków i organizatorów:
- czy wybrany przez osobę niepełnosprawną ośrodek i organizator posiadają odpowiedni wpis do rejestru ośrodków i organizatorów, obejmujący okres trwania turnusu wybranego przez osobę niepełnosprawną,
- czy ośrodek, w którym odbędzie się turnus jest uprawniony do przyjmowania osób niepełnosprawnych z określonymi w orzeczeniu lub we wniosku lekarskim dysfunkcjami lub schorzeniami na turnus wybrany przez osobę niepełnosprawną,
- czy organizator tego turnusu jest uprawniony do organizowania turnusu wybranego przez osobę niepełnosprawną z określonymi w orzeczeniu lub we wniosku lekarskim dysfunkcjami lub schorzeniami.
- W przypadku niespełnienia któregokolwiek z warunków określonych w pkt.5 lit. a,b i c PCPR w terminie 7 dni informuje osobę niepełnosprawną o konieczności dokonania wyboru innego ośrodka lub organizatora turnusu rehabilitacyjnego, pod rygorem nieprzekazania przyznanego dofinansowania.
- Przekazanie dofinansowania organizatorowi turnusu rehabilitacyjnego następuje w terminie 7 dni od dnia otrzymania oświadczenia organizatora, jednak nie później niż na 7 dni przez dniem rozpoczęcia tego turnusu.
- Warunkiem przekazania dofinansowania jest otrzymanie przez PCPR oświadczenia organizatora turnusu rehabilitacyjnego nie później niż na 14 dni przed dniem rozpoczęcia tego turnusu . O dacie przekazania decyduje data wpływu oświadczenia do PCPR. Oświadczenie winno zawierać potwierdzenie możliwości uczestniczenia danej osoby niepełnosprawnej w wybranym przez nią turnusie.
- W przypadku nieprzekazania oświadczenia organizatora turnusu rehabilitacyjnego w terminie określonym w pkt.8 PCPR może odmówić przekazania przyznanego dofinansowania informując o tym osobę niepełnosprawną.
UWAGA!
Dofinansowanie nie może obejmować kosztów turnusu rehabilitacyjnego odbytego przed złożeniem wniosku i przyznaniem dofinansowania ze środków PFRON.
- Złożenie wniosku nie jest równoznaczne z przyznaniem dofinansowania.
- Dofinansowanie będzie przyznawane do wyczerpania środków PFRON przyznanych powiatowi na realizację zadań na dany rok kalendarzowy.
- W przypadku znacznego niedoboru środków na dany rok, mogą zostać wprowadzone dodatkowe ograniczenia przy ubieganiu się o przyznanie dofinansowania.
- Kwota przekazanego dofinansowania nie może być wyższa od faktycznego kosztu uczestnictwa w turnusie rehabilitacyjnym osoby niepełnosprawnej lub pobytu jej opiekuna.
- Dofinansowanie uczestnictwa osoby niepełnosprawnej w turnusie rehabilitacyjnym może być wykorzystane jedynie przez osobę, której zostało przyznane.
- Kwota dofinansowania do uczestnictwa w turnusie przyznana osobie niepełnosprawnej jest przekazywana na rachunek bankowy organizatora turnusu.
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 27 sierpnia 1997r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych ( tekst jednolity Dz. U. z 2008r. Nr 14 poz. 92 z póź.zm).
- Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 15 listopada 2007r. w sprawie turnusów rehabilitacyjnych ( Dz. U. z 2007r. Nr 230 poz. 1694).
Dodatkowych informacji na temat dofinansowania do uczestnictwa w turnusach rehabilitacyjnych można uzyskać w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Żywcu
ul. Ks. Prał. St. Słonki 24
pok. Nr 1 - Pani Joanna Paleczna
nr tel. (33) 861-94-19 lub (33) 861-93-36 wew. 2